Záhradný domček svojpomocne: Rýchlo a jednoducho!

Rozmýšľali ste nad tým, že by ste si chceli na svojom pozemku postaviť záhradný domček alebo domček na náradie za málo peňazí? Tak potom by ste si ho mali skúsiť postaviť svojpomocne. V tomto článku sa dočítate niekoľko tipov na to, ako si postavíte svoj vysnívaný záhradný domček svojpomocne, rýchlo a hlavne jednoducho.

Aké sú typy záhradných domčekov

Typov záhradných domčekov, ktoré si môžete postaviť svojpomocne, alebo zakúpiť je niekoľko. Otázne je však, čo by ste na svojom pozemku preferovali, a taktiež aj koľko ste ochotný za daný záhradný domček minúť.

Najlacnejším variantom je v tomto prípade plastový záhradný domček, ktorý je nesmierne jednoduchý na montáž a na samotnú údržbu. Ale pochopiteľne, že jeho životnosť je najkratšia oproti kovovému či drevenému záhradnému domčeku.

Kovový záhradný domček je známy svojou odolnosťou voči poveternostným podmienkam a jednoduchou údržbou, čo mu samozrejme pridáva na životnosti. Spomedzi dreveného a plastového typu záhradného domčeka vám ten kovový môže vydržať omnoho dlhšie. Oproti dreveným domčekom na záhradu sú o čosi lacnejšie, avšak svojim štýlom a materiálom trochu vyčnievajú z prírodného prostredia.

Na druhú stranu drevené záhradné domčeky alebo domčeky na náradie sa stali najobľúbenejším typom takýchto záhradných stavieb, ktoré sa týčia vo väčšine záhrad. Jednak si získali svoju priazeň tým, že sú oproti kovovým konštrukciám lacnejšie, ale prekvapia vás aj slušnou životnosťou. A to hlavne, ak sa o nich viete patrične starať. To zahŕňa impregnáciu alebo lakovanie. Je pochopiteľné, že drevený záhradný domček je vyrobený z prírodného materiálu, a preto vám do záhrady svojim výzorom zapadne raz dva. Čo je snáď ešte lepšou správou je fakt, že takýto drevený záhradný domček si vôbec nemusíte kupovať. S trochou predstavivosti, šikovnosti a pár drevami navyše si takýto domček môžete postaviť svojpomocne, vďaka čomu aj celkom slušne ušetríte.

Jednou z možností, ktorú si môžete tiež zvoliť ako alternatívu ku klasickým záhradným domčekom alebo domčekom na náradie, sú plachtové haly, ktorých využitie je skutočne široké. O plachtových halách sa dočítate viac nižšie v našom článku.

Ako si postaviť záhradný domček svojpomocne a lacno!

Ak si chcete postaviť svoj záhradný domček svojpomocne a lacno, rozhodne by ste mali staviť na drevený. Svojou životnosťou vás prekvapí a taktiež dokonale zapadne do prírodného prostredia. Ak sa teda rozhodnete pre stavbu dreveného záhradného domčeka, najlepším typom dreva bude dubové, bukové alebo agátové, pretože tieto dreviny sú veľmi silné a odolné

  • Keď už máte výber vhodnej dreviny za sebou, mali by ste si tiež pred samotnou stavbou overiť na úrade (stavebnom, obecnom), či na takúto svojpomocnú stavbu na vlastnom pozemku potrebujete stavebné povolenie. Zvyčajne však platí, že pokiaľ stavba nepresiahne výšku 5 metrov a zastavanú plochu 25 m2, môžete stavať aj bez patričného povolenia.  Stavba záhradného domčeka svojpomocne
  • Ak nechcete, aby bol váš drevený záhradný domček zafixovaný na mieste, je vhodné použiť betónovú platňu, zámkovú dlažbu alebo štrkové lôžko ako podklad. Naopak, ak sa rozhodnete domček postaviť na pevno, ako základ použite betónové pätky alebo drevené hranoly.
  • Potom je ďalším krokom postavenie rámu domčeka. Podľa návodu, ktorý si nájdete zostavte rám z drevených hranolov. Dbajte na rovinu a kolmosť konštrukcie. Následne tento rám oplášťte – teda namontujte na rám drevené dosky. 
  • Potom prichádza rad na samotnú strechu. Tú môžete namontovať nasledovne: konštrukciu si pripravíte jednoduchým kladením tenších strešných latí s približne polmetrovými medzerami. Aby ste predišli ich praskaniu, odporúčame vám predvŕtať ich vopred. Ako skvelá strešný krytina je napríklad vlnitý plech, ktorý následne priskrutkujte na túto pripravenú konštrukciu. Pri prekrývaní jednotlivých častí plechov dbajte na minimálne 20 cm prekrytie, aby ste zabránili zatekaniu vody.
  • Ako poslednou úlohou pred dokončovacími prácami je založenie dverí. Napríklad, ak sa pri stavbe záhradného domčeka svojpomocne rozhodnete pre použitie OSB dosiek, ktoré sú veľmi obľúbeným stavebným materiálom, môžete v jednej stene vyrezať dieru, následne pridáte pánty, zámok a dvere máte namontované.

Pri drevenom záhradnom domčeku na náradie alebo na čokoľvek iné, ktorý si postavíte takto svojpomocne, sú veľmi dôležité aj dokončovacie práce. Drevo je materiál, ktorý treba dôkladne ošetriť na to, aby vám mohol slúžiť ešte veľa rokov. Použite rôzne impregnácie, nalakujte ho a toto aspoň raz ročne opakujte. Záhradný drevený domček sa vám následne odvďačí dlhou životnosťou. 

Plachtové haly ako záhradný domček: Výhody a nevýhody

Plachtová hala ako zahradny domček postavený svojpomocne

Čo by mohla byť ale najlepšia alternatíva k stavbe záhradného domčeka svojpomocne, sú práve plachtové haly. Takáto stavba vás môže vyjsť relatívne lacno, hlavne veľmi rýchlo a jednoducho. 

Tieto halysú vlastne jednoduché kovové pozinkované konštrukcie, ktoré sú prekryté veľmi odolnými PVC plachtami. Ich využitie je rôzne, či už ako garáž, ako alternatíva k záhradnému domčeku, skladovací priestor, dielňa a mnoho ďalších.

Sú odolné voči poveternostným podmienkam a poskytujú dostatočnú ochranu pred dažďom, vetrom a slnkom. Ich ďalšou bezkonkurenčnou výhodou je napríklad aj rýchla montáž, poprípade demontáž, čo určite oceníte v prípade, že si chcete svoj záhradný domček postaviť svojpomocne, v čo najkratšom možnom časovom intervale. Pretože takáto montáž plachtovej haly vám môže zabrať len jeden jediný deň. Nemusíte si k nej dokupovať žiadne ďalšie stavebné materiály, okná, skrutky, nemusíte si zháňať zbytočne všemožné náradie a podobne. V prípade potreby ju môžete preniesť na iné miesto, alebo si ju môžete tiež rozšíriť, pokiaľ by vám veľkostne už nestačila.

Samozrejme všetko pre má aj svoje proti a aj plachtové haly majú svoje nevýhody. Aj keď sa vyznačujú dlhou životnosťou, v porovnaní s murovanými stavbami alebo murovanými záhradnými domčekmi je ich životnosť podstatne kratšia. Ďalšou nevýhodou môže byť aj estetika. Drevené záhradné domčeky sú vo všeobecnosti považované za esteticky príjemnejšie ako plachtové haly. Drevo má prirodzený vzhľad, ktorý sa hodí do záhrady. Plachtová hala má skôr priemyselnejší vzhľad, ktorý sa nemusí každému páčiť. Ale samozrejme, ak si na tom nepotrpíte, je to len taká nepodstatná maličkosť.

Postavte si záhradný domček svojpomocne už za pár dní

Postavenie vlastného záhradného domčeka si môže vyžadovať veľa času a úsilia. Našťastie, existuje možnosť postaviť si záhradný domček za pár dní, a to vďaka použitiu plachtovej haly.

Tradičné záhradné domčeky si vyžadujú dlhodobú prípravu a stavebné práce, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov. Ak by ste chceli záhradný domček z betónu vyžaduje si to čas na získanie materiálov, prípravu základov, stavbu stien a montáž strechy.

Naopak, plachtová hala ponúka rýchlu alternatívu. Tieto haly môžu byť postavené oveľa rýchlejšie, čo umožňuje mať váš záhradný domček hotový za pár dní, namiesto niekoľkých mesiacov. Ich jednoduchá montáž znamená, že to skutočne dokážete zvládnuť aj bez nejakých predchádzajúcich skúseností. 

Stavba záhradného domčeka za pár dní pomocou plachtovej haly je realita. Môžete tak ušetriť čas, peniaze a energiu. Ak nechcete dlho čakať a riešiť nákladné stavebné práce, rozhodne by ste mali zvážiť túto alternatívu.

Stavba záhradného domčeku svojpomocne zhrnutie

Stavba záhradného domčeka svojpomocne je skvelý spôsob, ako môžete vytvoriť priestor na náradie alebo na niečo úplne iné, vo vašom exteriéri, a hlavne za rozumnú cenu. Pri výbere typu domčeka je dôležité, aby ste zvážili všetky možnosti a vybrali tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám, preferenciám a financiám. S vhodným plánovaním a prípravou môžete stavbu zvládnuť aj bez profesionálnej pomoci. Avšak najrýchlejšou a skutočne zaujímavou alternatívou, s dlhou životnosťou môže byť aj plachtová hala. Je samozrejme na vás, ktorú možnosť si vyberiete. Inšpirujte sa našimi radami a postavte si svoj vysnívaný záhradný domček, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky, svojpomocne a rýchlo.

Ďalšie články